Merelliset villasukat voittivat suunnittelukilpailun


Teksti: Anita Heikkinen
Kuvat: Juha Rimpeläinen
Ohjekuvat: Jenna Anttila


Kotkan Asuntojen neulesuunnittelukilpailun voitti kemiläinen Jenna Anttila. Hän bongasi kilpailun sosiaalisesta mediasta ja suunnitteli sukkamallin, jonka nimi on ”Liplatus”.

Kotka ei ole Jenna Anttilalle tuttu kaupunki, mutta Kotkalla ja hänen kotikaupungillaan Kemillä on jotakin yhteistä. Molemmat ovat satama- ja tehdaskaupunkeja, ja molempien kaupunkien asukkaat viihtyvät merellä ja saaristossa. Niin tekee myös Anttila perheineen.

-  Meri ja yleensäkin vesi on minulle tärkeä ja rakas elementti. Jo lapsena ihastuin veteen ja luontoon eräleirillä ja saaressa suvun mökillä. Nykyisin veneilemme oman perheen kanssa saaristossa kesäisin, samalla kalastelemme ja tietenkin uimme.

Käsityöt ovat olleet Anttilan elämässä mukana lapsesta asti.

- Isoäiti opetti minulle erilaisia käsitöitä ja kun koulussa opeteltiin virkkausta, päätin tehdä patakintaan niin sanotusti omasta päästä ilman ohjetta. Mietin virkkaustyön edetessä, mitä missäkin kohdassa pitäisi tehdä, Jenna muistelee.

Voittajan valitsi yleisö - ääniä tuli yli 350

Kotkan Asuntojen neulesuunnittelukilpailu alkoi vuoden 2025 alussa ja siihen oli mahdollisuus osallistua elokuun alkuun saakka. Kilpailuun tuli ympäri Suomen parikymmentä ehdotusta, joista kolme valittiin finaaliin. Voittaja valittiin yleisöäänestyksellä, joka oli avoinna Kotkan Asuntojen verkkosivuilla syyskuun ajan. Anttilan työ sai 43 prosenttia yleisöäänistä. Toiseksi tulleen Hanna Karkulahden neule sai 30 prosenttia äänistä ja kolmanneksi tulleen Johanna Koivistoisen työ 27 prosenttia äänistä. Ääniä tuli yli 350.

Anttilan suunnittelemissa sukissa näkyy Kotkan Asuntojen ilmeessä oleva aaltokuvio. Hän ajatteli suunnitellessaan kevyesti liplattavaa veden pintaa eikä kovaa aallokkoa. Siksi mallin nimeksi tuli ”Liplatus”.

- Nämä ovat toiset sukat, mitkä olen itse suunnitellut. Puikoilta syntyy joka syksy uudet pipot ja sukkia koko perheelle. Olen neulonut myös huiveja, neulepuseroita ja neuletakkeja. Virkkaamalla olen tehnyt esimerkiksi leluja sekä verhonpidikkeitä. Välillä myös ompelen, Anttila kertoo käsityöharrastuksestaan.

Kotkan Asuntojen uusien ”nimikkosukkien” neulomista Anttila kannustaa kokeilemaan rohkeasti. Ohjeessa kerrotaan sukan neulominen vaihe vaiheelta, ja jos joku kohta ei tunnu onnistuvan, niin esimerkiksi Youtubesta löytyy paljon ohjevideoita ja vaihtoehtoisiakin tapoja vaikkapa kantapään neulomiseen.

-  Eikä sillä väliä, jos ensimmäinen työ ei ole täydellinen. Jokaista neuletta tehdessä oppii aina jotain uutta, Jenna Anttila kannustaa.



Varioi omat Liplatus-sukat

Jenna Anttilan suunnittelemat Liplatus-sukat on neulottu valkoisella ja vaaleansinisellä Novitan 7 Veljestä -langalla koossa 38–39. Jokainen voi halutessaan varioida sukkaa mieleisekseen. Sukasta voi tehdä suuremman miesten koon tai pienemmän lasten koon muuttamalla aloituksen silmukkamäärää. Sukkaan voi myös neuloa lyhyemmän tai pidemmän varren, oman maun mukaan.

Värimaailmaa muuttamalla sukasta saa myös eri näköisen. Jos haluaa tehdä sukat Kotkan Asuntojen väreillä, variaatioita voi tehdä vaikka kuinka monta erilaista. Miltä sukat näyttäisivät esimerkiksi oranssilla tai tummansinisellä pohjalla ja valkoisilla aalloilla? Tai valkoisella pohjalla, jossa on käytetty kahta tai kolmea eri väristä aaltoa?

Mallisukissa käytettyä Novitan 7 Veljestä -lankaa saa useimmista päivittäistavaraliikkeistä. Sukkiin voi käyttää myös muita lankoja, joista löytyy sopivia sävyjä, ja jotka ovat keskenään ja ohjeen kanssa saman vahvuisia ja neuletiheys on sama. Rohkeasti ideoimaan ja kokeilemaan!

Ohje ja kaaviopiirrokset ovat kuvan alla. Voit myös ladata ohjeen itsellesi pdf:nä.

Lataa ohje pdf:nä >



Ohje: Liplatus-sukat
Suunnittelija © Jenna Anttila

Koko: 38-39
Lanka: Novita 7 Veljestä (100 g/200 m)
Pohjaväri: Valkoinen (n. 100 g)
Kuvioväri: Vaaleansininen (n. 30 g)
Voit käyttää myös muita värejä tai lankaa, kunhan neuletiheys on sama.
Puikot: 3,0 ja 3,5 tai oman käsialan mukaan
Tiheys: 22 s x 30 krs = 10 cm x 10 cm

Lyhenteet:
s = silmukka
o = oikein
n = nurin
krs = kerros
ssk = slip, slip, knit (nosta 2 silmukkaa oikealle puikolle, niin kuin neuloisit ne ja siirrä ne takaisin vasemmalle puikolle. Neulo ne yhteen.)
OP = oikea puoli
NP = nurja puoli
*-* = toista tähtien välinen ohjeistus

Varsi (kaavio A):

Luo 56 s 3,0 puikoilla ja jaa silmukat puikoille 16-12-12-16. Kerros vaihtuu 1. ja 4. puikon välissä. Neulo kierrettyä joustinneuletta kaavion mukaan 10 krs ja vaihda sen jälkeen 3,5 puikkoihin. Neulo kuviota kaavion A mukaisesti. Kun olet saanut neulottua varren, varmista, että silmukat ovat puikoilla 12-12-12-12. Neulo 1. puikon silmukat 4. puikolle.

Vahvistettu kantapää (kaavio B):

Aloita kantapään teko kaavion B mukaisesti.
1. krs: Käännä työ ja nosta ensimmäinen s neulomatta. Neulo 2 s o.  Neulo nurjaa, kunnes puikolla on jäljellä 3 s, neulo ne oikein. Käännä työ.
2. krs: Käännä työ ja nosta ensimmäinen s neulomatta. Neulo seuraavat 2 s o. *neulo 1 s o, nosta 1 s*. Toista *-* kunnes puikoilla on 3 s jäljellä. Neulo ne o.
Neulo 1–2 kerroksia kunnes kantapään korkeus on 24 krs ja olet neulonut viimeiseksi nurjan puolen.
OP: Neulo vahvistettua neulosta, kunnes puikolla on 8 s jäljellä tee ssk-kavennus ja käännä työ.
NP: Nosta ensimmäinen s neulomatta. Neulo nurjaa, kunnes 8 s jäljellä, neulo 2 s nurin yhteen ja käännä työ.
OP: Nosta ensimmäinen silmukka neulomatta. Neulo vahvistettua neulosta kunnes 7 s jäljellä, tee ssk ja käännä työ.
NP: Nosta ensimmäinen silmukka neulomatta. Neulo nurjaa, kunnes 7 s jäljellä. Neulo 2 s nurin yhteen.
Jatka kantapään kavennuksia samalla tavalla niin, että sivusilmukat vähenevät 1 s joka kierros. Kun sivusilmukat on kavennettu pois, on puikolla 10 s jäljellä. Jaa ne kahdelle puikolle 5–5.
Poimi kantalapun molemmin puolin 12 s + 2 s (yhteensä 14 s). Työssä on nyt 60 s.

Terä (kaaviot C ja D):

Aloita kantapään jälkeen neulomaan kaavion C mukaan. Kun kaavio C on valmis, jatka kaavion D mukaisesti. Kärkikavennuksien jälkeen puikoilla on 2 s/puikko. Katkaise lanka, vie lanka silmukoiden läpi ja päättele.

Merkkien selitykset:


Varsi (kaavio A):



Vahvistettu kantapää (kaavio B):



Terä (kaavio C):

 

Terä (kaavio D):

   

Siirry käyttämään uutta tilinumeroa

Osuuspankin tilimme poistuu käytöstä vuoden 2026 lopussa. Pyydämme maksamaan vuokran jo nyt uudelle Nordean tilille. Laskun viitenumero säilyy samana. Muista

Kotkan Metsärinteessä sijaitsevien rivitalojen julkisivukuva hieman ylhäältäpäin ja piha-aluetta sekä Kotkan asuntojen logo

Isännöitsijöiden aluejako

Kotkan Asunnoille on valittu uusi isännöitsijä, joka aloittaa työnsä 1. marraskuuta 2026. Uuden isännöitsijän aloittaessa työnsä aluejakoa tullaan mahdollisesti uudistamaan.

Asuitpa missä päin Kotkaa tahansa, palvelut ovat aina lähellä. Myös kulkuyhteydet ovat loistavat niin bussilla, autolla kuin pyöräillen.
Kotkassa asuessasi hurautat hetkessä töihin myös naapurikaupunkeihin tai pääkaupunkiseudulle.